در تربیت خویش تو را بس که از آنچه در دیگران نمی پسندی دوری گزینی. حکمت 412، نهج البلاغه

درباره ما

یک اتفاق ساده موجب پا گرفتن موسسه ای به نام موسسه خیریه انصارالحجه (عج) شد که گستره فعالیتش روز به روز قوت گرفت و حالا به جز خانواده های ایتام کم بضاعت در مشهد، کمک‌رسان  ایتام در شهرستان‌های محروم هم هست.

تاسیس موسسه خیریه انصارالحجه (عج) که زمزمه‌های تشکیل آن از یک جلسه قرآنی کوچک و با الهام از کلام مبارک الهی که فرموده است: « و يطعمون الطعام علی حبه مسكيناً و یتیماً و اسيراً » به منظور کمک به خانواده های یتیم آغاز شد به لحاظ تاریخی به سال 1347 ه. ش می‌رسد.

اوایل با شناسایی و تحت پوشش قرار دادن چند خانواده یتیم که بضاعت مالی چندانی نداشتند کار شروع شد و رفته رفته تعداد آن‌ها افزایش یافت به گونه‌ای که حالا تعداد آن‌ها به بیش از پنج هزار نفر می‌رسد.

هر چه آشنایی با مجموعه بیشتر می شد افراد برای کمک و انجام کار خیر رغبت بیشتری پیدا می‌کردند تا آنجا که درکنار اهداء نذورات، نیکوکاران زیادی املاک و مستغلات خود را به موسسه جهت خدمت به یتیمان واگذار می‌کردند و این روند هنوز به قوت خود باقی است.

خوشبختانه با همت و تلاش خیران و خدمتگزاران مجموعه، علاوه برمشهد مددجویان استان‌های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، سیستان و یزد نیز ازحمایت های موسسه بهره‌مند می شوند.

منابع مالی علاوه بر نذورات، صدقات، وجوهات شرعیه، رد مظالم، سهم سادات، فطریه، کفاره روزه  با روش های دیگری نیز انجام می شود که شامل، اطعام و افطاری، طرح اکرام ایتام، ذبح گوسفند (نذری، صدقه، قربانی و عقیقه) و صرف هزینه‌های مراسم هفتم، چهلم و سالگرد تازه در گذشتگان هم است. علاوه بر این ها اهدا ثلث مال و سهام نیز یاریگر مجموعه در تامین هزینه هاست.

*به چه مصارفی می رسد :

حساسیت در مصرف مبالغ اهدایی ایجاب می‌کند کار با درایت و برنامه‌ریزی خاصی دنبال شود.
خواربار که به صورت مستمر ماهیانه تهیه می‌شود، اختصاص اعتبار به منظور هزینه تحصیل، تعمیر منازل ایتام، لوازم منزل، خرید جهیزیه، پوشاک، کمک هزینه اجازه مسکن، هزینه دارو و درمان بخشی از این مصارف را شامل می شود.
موسسه در کنار تامین معیشت و اقتصاد از برنامه های فرهنگی غافل نبوده است و بخشی از درآمد را در این راه مصرف می‌کند که در این میان می‌توان به برگزاری کلاس های آموزش قرآن، احکام، کلاس‌های تقویتی و جبرانی برای محصلان، دوره های آموزشی خیاطی، گلدوزی، آَشپزی، آئین همسرداری جهت نوعروسان و آموزش خانواده جهت والدین اشاره کرد.